Gönderen Konu: Reflünün Belirtileri  (Okunma sayısı 399 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı EyLem

 • Yönetici
 • *******
 • İleti: 35410
 • Toplam Puan: +61/-0
 • Cinsiyet: Bayan
Reflünün Belirtileri
« : 07 Nisan 2015, 17:20:18 »
Reflü Nedir

Halk arasında Mide Reflüsü olarak bilinen Gastro Özofageal Reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Reflü, asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun asitten kendini koruma özelliğinin yok olmasından kaynaklanır. Erişkinlerin yaklaşık %20´sinde reflü görülmektedir.

Mide içeriği, midenin salgıladığı hidrojen iyonu nedeniyle belirgin derecede asittir. Eğer onikiparmak barsağından mideye doğru safra geri akımı varsa, mideden yukarı çıkan içerik hem asit hem de safra içerir. Alkali özellikli olan safra da mide asidi gibi yemek borusunun tahrişine neden olur. Reflü hastalığı, asitli ve/veya safralı mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun kendini asitten ve/veya safralı mide içeriğinden koruyamaması nedeniyle oluşur.

Yemek borusunun alt ucunda mide içeriğinin yemek borusuna geçişini engelleyen bir kapak mekanizması vardır. Reflü hastalarında en sık görülen özellik bu mekanizmanın gevşekliğidir. Bu durum sıklıkla mide fıtığıyla birlikte yaşanır. Mide boşalım bozukluğu ya da bozulmuş yemek borusu hareketi bu hastalığı tetikleyen diğer nedenlerdir.

Yemek borusunun alt ucunda mide içeriğinin yemek borusuna çıkmasını engelleyen iki mekanizma vardır.


Reflünün Belirtileri

Gastroösofagial reflü hastalığının ortaya çıkardığı belirtiler çok geniş bir spektruma yayılır. Bu belirtileri genel olarak tipik ve atipik bulgular olarak sınıflandırmak mümkündür. Tipik bulguların hemen hepsi mide-bağırsak sistemiyle ilintili iken; atipik bulgular diğer organ sistemleriyle ilintili yakınmalar oluşturur. Laringofaringeal reflü olarak adlandırılan ve öncelikle kulak-burun-boğaz uzmanlarınca görülen hasta grubunda çoğu kez atipik bulgular belirgindir ve tipik yakınmalar hiç olmayabilir.

Duyumsanan yakınmalarla hastalık düzeyinin her zaman örtüşmeyebileceği göz ardı edilmemelidir. Kanser öncülü (prekanseröz) değişimlere yol açan Barrett Ösofagus özellikle yaşlı hastalarda çok fazla belirti vermezken, ileri boyutta yakınmaları olan ve yaşam kalitesinin bozukluğundan şikayet eden hastalarda endoskopide ileri düzeyde yangı saptanmayabilir.


Reflüye Neden Olan Yiyecekler Nelerdir?


Günümüzde hazır ve yağlı gıdalarla beslenme alışkanlığı, asitli ve kafeinli içecek tüketiminin artması gibi alışkanlıklar reflü hastalığının ortaya çıkmasının başlıca nedenleridir. Bununla beraber gece geç saatlerde yemek yiyerek yattığımızda yatış pozisyonumuzdan kaynaklı olarak mideden yemek borusuna kaçan sıvı ve yiyecekler de başlangıçta midede yanma, ağza acı su gelmesi gibi belirtiler gösterir. Zamanla bu alışkanlığımızı sürdürmemiz ve sağlıksız yiyecekler tüketmedeki artışla birlikte mide yanmasının reflüye dönüşmesi kaçınılmazdır. Peki, reflüye sebep olan ve dolayısıyla reflü hastalarının ya da bu hastalığa yakalanmak istemeyenlerin uzak durması ya da kontrollü tüketmesi gereken yiyecekler nelerdir?

Öncelikle asitli içecekler mideye oldukça zararlıdır. Sadece reflü hastalarının değil özellikle herkesin uzak durması ya da en azından tüketiminin olabildiğince aza indirilmesi gereken içecekler arasındadır. Asitli içeceklerin yanı sıra kafein içeren çay, kahve gibi ürünler de az miktarlarda tüketilmelidir. Bu türden içecekler yerine en başta su olmak üzere doğal sıkılmış meyve suları, maden suları, ayran, kefir gibi içecekleri tercih etmeliyiz. Ancak reflü hastaları portakal, mandalina gibi narenciye ürünlerini yerken ya da sularını içerken dikkatli olmalı, aşırıya kaçmamalıdır. Çünkü bu meyveler de oldukça asitlidir. Dahası aç karnına değil de tok olarak az miktarda tüketilebilirler. Alkol tüketimi de reflüyü tetikleyen etkenlerin arasındadır. Özellikle fermente edilmiş, mayalı alkol ürünü olan bira, kırmızı şarap gibi içecekleri kontrollü tüketmekte fayda var.

Domates de her ne kadar masum bir sebze (bazı kültürlere göre meyve) olsa da yine içerdiği asit bakımından mide yanmasına sebep olan bir yiyecektir ve reflü hastalarının az miktarlarda tüketmesi tavsiye olunur.

Baharatlar vücut için çeşitli faydalar barındırsalar da çok baharatlı yiyecekler ve aşırı baharat tüketimi de yine reflü hastalarını zor durumda bırakacaktır. Özellikle baharatlı ve bol yağlı, acılı yiyeceklerden, kızartmalardan uzak durmak reflü şikâyetinin tetiklenmesini engelleyecektir.

İnanılmaz ama çikolata da aç karnına ve aşırı miktarlarda tüketildiğinde içeriğindeki kafein sebebiyle reflüye yol açan gıdalar arasındadır.

Bir diğer inanılmaz reflü tetikleyici gıda ise nanedir. Nane çoğu zaman özellikle mide bulantılarını gidermede ve mideyi rahatlatıcı olarak kullanılsa da mide kapağında gevşemeye sebep olduğundan reflü hastalarına aşırı tüketimi tavsiye edilmez.
 • Paylaş twitter

Büyük değeri olan şeyler, ucuza mal olmaz.

Bulduğunuz şeyin değeri; ararken sarf ettiğimiz emek kadardır.

Çevrimdışı canergkts

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 45
 • Toplam Puan: +0/-0
 • eylemce.net
Ynt: Reflünün Belirtileri
« Yanıtla #1 : 22 Ocak 2019, 16:43:52 »
Yaklaşık bir yıldır çekiyorum reflüden bu ne biçim bir şey.